به نظر می‌رسد سفر رییس‌جمهور به قم که در روزهای آینده زیر ذره‌بین رسانه‌ها گرفته است.

 روزنامه آرمان در این زمینه نوشت: قم از پیش از انقلاب اسلامی به عنوان شهری شناخته می‌شد که مبدا تحولات در تمام عرصه‌ها بوده است. حضور مراجع تقلید و بزرگان در این شهر اعتباری ارزشمند به این خطه از کشورمان داده است و معمولا پس از تصمیمات نهایی از سوی بزرگان قم کمترین فرد و جریانی است که بخواهد از آن تصمیم انتقاد کند بلکه همگان خود را موظف به تبعیت از آن می‌دانند. در این راستا نمی‌توان از تاثیرگذاری این شهر در تعاملات و معادلات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور چشم‌پوشی کرد و دولت‌های مختلف در بدو آغاز فعالیت خود همواره سفر به این استان و دیدار با بزرگان آن را جزو اولویت‌های کاری خود قرار داده و می‌دهند.

دولت یازدهم از آنجا که ریاست آن بر عهده یکی از روحانیون مطرح و شناخته شده است بیش از دولت قبل با بزرگان و علمای قم آشنایی و قرابت فکری دارد که در همین راستا وزرا و معاونان خود را ترغیب به مشورت و هم اندیشی با بزرگان قم می‌کند.

حضور رئیس دفتر رئیس‌جمهور در قم

سیزدهم نوروز بود که رئیس دفتر رئیس‌جمهور به شهر قم سفر کرد و با مراجع تقلید دیدار داشت. درباره محتوای آنچه میان نهاوندیان و مراجع و بزرگان قم گذشته است خبری به بیرون درز پیدا نکرده چرا که این دیدارها بدون حضور خبرنگاران بوده است. تنها از دیدار رئیس دفتر رئیس‌جمهور با آیت‌ا... صافی گلپایگانی چند عکس منتشر شده است. البته محرمانه بودن در ادبیات سیاسی ایران طی چند دهه اخیر این پیام را می‌دهد که باید منتظر تصمیمی جدید و اتفاقی تازه بود بویژه آنکه از قبل هم خبر این حضور در قم منتشر نشده بود. از سوی دیگر نباید سفر نهاوندیان به قم را سفری صرفا برای عرض تبریک به مراجع دانست چرا که هیچگاه این برنامه‌ها بدون حضور اصحاب رسانه برگزار نشده است و به احتمال زیاد موضوعاتی در این دیدارها مطرح شده که اکنون زمان بیان شدن یا به عبارتی افشای آنها نیست.

رئیس‌جمهور هم به قم می‌رود!

اهمیت دیدارهای نهاوندیان با مراجع زمانی بیشتر می‌شود که روز گذشته اعلام شد رئیس‌جمهور کشورمان عازم قم است. با انتشار این خبر اولین گمانه‌ای که به ذهن متبادر می‌شود آماده‌سازی فضا و افکار عمومی از سوی نهاوندیان برای انجام سفر رئیس‌جمهور به قم است. آنطور که می‌توان پیش‌بینی کرد، دیدارهای رئیس‌جمهور هم در پشت درهای بسته برگزار خواهد شد چرا که محورهای آن از سوی نهاوندیان بصورت محرمانه مطرح شد پس طبیعی است که اصل آن هم از سوی رئیس‌جمهور در پشت درهای بسته اعلام شود.

چه گفته خواهد شد؟

اما درباره اینکه در دیدارهای رئیس دفتر رئیس‌جمهور با مراجع چه گفته شده و در دیدار رئیس‌جمهور با آنها چه گفته خواهد شد، می‌توان چند گمانه را مطرح کرد. گمانه نخست به وضعیت اقتصادی کشور بازمی‌گردد که دولت بطور طبیعی برنامه‌هایی در سال 93 برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور در نظر دارد. شاید رئیس‌جمهور برای مشورت با بزرگان و جویا شدن دیدگاه‌های آنها در ابعاد اقتصادی به دیدار مراجع می‌رود. گمانه دیگری که احتمال دارد در دیدار رئیس‌جمهور با مراجع مطرح شود بحث انرژی هسته‌ای است. مذاکرات در این راستا هم از جمله مباحث مهمی است که می‌تواند محور گفت‌وگوهای دکتر حسن روحانی با مراجع قرار گیرد. در مباحث فرهنگی هم طی ماه‌های اخیر انتقاداتی به عملکرد دولت وارد آمده است پس این بحث و کمک طلبیدن از مراجع و بزرگان نیز می‌تواند موضوع دیگری باشد که امکان دارد روحانی در قم مطرح کند. اما در هر صورت باید منتظر انجام این سفر و هویدا شدن نتایج آن در آینده بود.


تاريخ : | | نویسنده : iranhotnews |
رپورتاژ
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
انجام پایان نامه
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
فروش جوجه بوقلمون - اردک - مرغ بومی - شترمرغ
چرا مردم به تور کیش دبی مالزی و تایلند روی آوردند
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی
معرفی بهترین سایت های خرید بلیط های چارتری

لینک های مفید
درج آگهی رایگان | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.