استقلال,پرسپولیس,فوتبال,ليگ برتر فوتبال

"استقلال و پرسپولیس به امتیاز کسرشده می‌رسند"

چندي است كاتاليزور فوتبال كشور يعني جامعه داوري دچار بحران‌هاي عديده شده و هنوز مشكلي حل نشده، اتفاق ديگري به كوه مشكلات اين نهاد اضافه مي‌شود. روزگاري كه هر روز خبر جديدي به ناشنيده‌هاي داوري گره مي‌خورد و باب متفاوتي را پيش روي اهالي فوتبال مي‌گشايد. براي آگاهي از اخبار و اتفاقات پيرامون داوري سراغ يكي از باسابقه‌ترين كارشناسان داوري رفتيم. هوشنگ نصيرزاده از تغييرات احتمالي آيين‌نامه انضباطي تا گله از عدم ورود رييس فدراسيون در رابطه با كميته داوران با ما هم‌كلام شد.

با توجه به اتفاقات رخ داده در حيطه داوري ليگ برتر فوتبال، شما وضعيت داوري را چگونه مي‌بينيد و چرا داوري به اين وضعيت دچارشده است؟
به نظر من در كمترين زمان ممكن رييس فدراسيون فوتبال بايد در اين حوزه ورود كند و تركيب تصميم‌گيرنده در چيدمان داوري را به هم بزند زيرا اتفاقاتي كه شاهدش هستيم نشان از ضعف مديريت و چنددستگي در كميته داوران دارد. ببينيد تمام اين بحران‌ها از تغيير داور بازي سپاهان و پرسپوليس نشات مي‌گيرد.

 

ابتدا قرار بود محسن تركي داور اين بازي باشد اما ناگهان نام قهرماني به عنوان داور اين بازي مهم و حساس عنوان شد و در آخر هم ديديم كه چه اتفاقاتي افتاد. چرا بايد جاي تركي و قهرماني عوض شود در حالي كه اگر تركي داور اين بازي باقي مي‌ماند مشكلي به وجود نمي‌آمد و به نظر من يكي از راه‌هاي از بين بردن حساسيت‌ها در اين كميته حضور افراد جديد و تغيير تيم قبلي است.

چرا كميته داوران فدراسيون فوتبال اين تغييرات را انجام مي‌دهد؟
برويد از خودشان بپرسيد. كميته داوران پر شده از داوران زنجاني و همشهري‌هاي آقاي اصفهانيان و بيشتر به همشهري‌هاي ايشان بازي داده مي‌شود. در قديم سه نفر در چيدمان داوري مشاركت داشتند ولي حالا فقط يك شخص اين كار را انجام مي‌دهد. اعضاي اين كميته ازهم گسيخته شده‌اند و كارها روي دوش فردي است كه تجربه كاري كلان نداشته است.

با اين وضعيت داوري فوتبال در ايران را خطري تهديد نمي‌كند؟
نه، به هيچ عنوان. فوتبال به داوري هميشه احتياج دارد اما اينكه اين امر از زيبايي فوتبال بكاهد حق با شماست.

درباره اخبار ضد و نقيض پيرامون جامعه داوري در رابطه با فساد مادي و پول‌هاي رد و بدل شده چه نظري داريد؟
اين امر تنها مربوط به داوران نيست يك امر كلي است كه حتي در رابطه با مربيان و بازيكنان هم صدق مي‌كند. مشكل در جاي ديگر است. شما تا تكليف نهايي در اين رابطه صبر كنيد.

از وضعيت محسن قهرماني خبري نداريد؟
خير چون در مرحله تحقيق قرار دارد و اطلاعات بنده به اندازه خود شماست و اخبار را از طريق رسانه‌ها پيگيري مي‌كنم.

اين رخداد‌ها در وضعيت نماينده جامعه داوري در جام جهاني خللي وارد نمي‌كند و سوء برداشتي از اين وضعيت نمي‌شود؟
خير. اين امور به نحوه انتخاب داور براي مرحله نهايي جام جهاني ربطي ندارد زيرا كار داوري يك فرآيند فردي و تخصصي است و فقط به ميزان توانمندي افراد مربوط مي‌شود.

قانون كسر امتياز از تيم‌ها را چگونه مي‌بينيد؟
اين قانون در ايران به عنوان يك قانون بد كه زاييده تفكر افراد غير متخصص است وارد شده و از سال 1390 در آيين نامه به عنوان يك مجازات در حق تيم‌هاي خاطي اعمال مي‌شود كه بايد بگويم اين امر اشتباه است و در تعارض با قوانين و استانداردهاي بين‌المللي قرار دارد. اگر در هفته آينده كه آيين‌نامه جديد قرار است تصويب بشود اين قانون حذف شود ممكن است امتياز‌هاي كسر شده به تيم‌ها بازگردانده شود.

با اين وجود كسر امتياز از استقلال و پرسپوليس منتفي مي‌شود؟
بله، چون نمي‌توان يك فصل را با دو آيين‌نامه متغاير و متفاوت اداره كرد به همين خاطر در صورت تغيير آيين‌نامه اين دو تيم به امتياز از دست رفته‌شان مي‌رسند.

به نظر شما اين كسر امتياز از پرسپوليس در تقابل با كسر امتياز از استقلال نيست؟
البته در ابتدا هم اين امر به ذهن من هم خطور كرد اما اين شائبه با آيين‌نامه جديد حل خواهد شد و محلي براي تشكيك آرا به وجود نخواهد آمد.

نظرتان در رابطه با برخورد علي دايي و داور چهارم بازي اين تيم و داماش و راي كميته انضباطي پيرامون اين اتفاق چيست؟
هر دو نفر به يك اندازه مقصرند و نبايد نقش داور چهارم را در بروز اين اتفاق ناديده گرفت. در بازي پرسپوليس با سپاهان كسي به كمك‌داور بازي آقاي ايلدرام پيرامون ضعف فني‌اش در هنگام حادث شدن پنالتي خرده نگرفت و تمام كاسه و كوزه‌ها سر داور شكست. در اينجا هم بي‌اخلاقي و تندخويي آقاي اكرمي ناديده گرفته مي‌شود و تمامي هجمه‌ها متوجه علي دايي مي‌شود.

خبر جديدي در رابطه با تغييرات آيين‌نامه جديد نداريد؟
در آيين‌نامه جديد ماموريت‌هاي كميته انضباطي كم شده است و تخلفات اخلاقي را كميته اخلاقي كه شكل خواهد گرفت بررسي خواهد كرد و در رابطه با اختلافات بين بازيكنان و باشگاه‌ها و مربيان شوراي حل اختلاف تصميم‌گيري خواهد كرد و نقش كميته انضباطي به تخلفات بازيكنان و اهالي فوتبال در زمين بازي و حين برگزاري مسابقه محدود خواهد شد.
/ اعتمادتاريخ : | | نویسنده : iranhotnews |
رپورتاژ
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
انجام پایان نامه
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
فروش جوجه بوقلمون - اردک - مرغ بومی - شترمرغ
چرا مردم به تور کیش دبی مالزی و تایلند روی آوردند
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی
معرفی بهترین سایت های خرید بلیط های چارتری

لینک های مفید
درج آگهی رایگان | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.