اخبار ,اخبار اقتصادی ,اصلاح وضعیت رکودی

 

اخبار اقتصادی - یک کارشناس اقتصادی عنوان کرد
پرداخت بدهی‌های بانک مرکزی اولین گام دولت برای اصلاح وضعیت رکودی

یک کارشناس اقتصادی گفت: اولین گام دولت در راه اصلاح وضعیت رکودی اقتصاد باید پرداخت بدهکاری‌هایش به بانک مرکزی و پیمانکاران باشد.

به گزارش ایسنا، با توجه به این‌که مدت زمان تحلیل و بررسی بسته پیشنهادی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود توسط کارشناسان حوزه صنعت، تولید و غیره رو به اتمام است، برخی کارشناسان معتقدند که سرفصل‌های ارائه شده در این بسته کلی و مبهم بوده و از شفافیت لازم برخوردار نیست و حتی در بعضی موارد حالت غیرعملیاتی دارد.

البته نقطه شبه‌ناک این بسته زمانی دیده می‌شود که با نگاه به برنامه‌ی پیشنهادی هر یک از دولت‌های گذشته خواهیم دید که متاسفانه دولت سابقه‌ درخشانی در زمینه‌ی عملیاتی‌کردن برنامه‌های پیشنهادی اقتصادی خود ندارد و حتی پس از بررسی‌های لازم گاهی در مرحله اول یا دوم باقی می‌ماند.

مجید دلاوری – کارشناس اقتصاد – در همین زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وجود وزرای با سابقه خصوصا وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر نفت را دلیلی برای عملیاتی‌شدن بسته پیشنهادی دولت یازدهم دانست و تاکید کرد: بسته خروج ضد تورمی از رکود دولت یازدهم جامع‌تر از دفعات قبل است. به احتمال حدود 50 درصد این بسته عملیاتی خواهد شد، زیرا از ابتدای تشکیل دولت روحانی وزرا و افراد با تجربه‌ای به مطالعه در زمینه‌ی رفع موانع تولید پرداختند.موانعی که در این بسته مطرح شده است از بطن بخش صنعت نشأت می‌گیرد.

سرچشمه مشکلات چیست؟
وی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر این‌که علت و سرچشمه اصلی شرایط کنونی اقتصاد را چه می‌دانید، گفت: دولت یازدهم در زمینه‌ی سیاست‌گذاری‌های اقتصادی مقصر نبوده و نیست، اما به دلیل بی‌انضباطی‌های پولی که براثر وام‌های سنگینی که دولت‌های قبل از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند ایجاد شده است. بدهی‌های زیادی برای دولت حاضر به وجود آورده .

وی گفت: اکثر بخش‌های بسته مطرح شده غیرعملیاتی است اما بعضی موارد مثل برنامه‌های ارائه شده در باب خروج بازار مسکن از رکود، بسته‌های تشویقی مالیاتی و معافیت مالیاتی سرمایه‌گذاران بخش پایین‌دستی بسیار مناسب‌ طراحی شده است که جای امیدواری است.

این کارشناس اقتصاد تاکید کرد: اولین قدمی که دولت باید در راه اصلاح وضعیت رکودی اقتصاد انجام دهد پرداخت بدهکاری‌هایش به بانک مرکزی و پیمانکاران است. در این صورت بانک‌ها توانایی دارند تا به تولید‌کنندگان وام دهند. تولید‌کنندگان نیز با سرمایه‌گذاری در بازار باعث رونق کار، تولید و ایجاد شغل می‌شوند.

دلاوری افزود: در همه شرایط در صورت کنترل تورم، رکود به وجود می‌آید و در شرایط کنترل رکود به تورم دامن می‌زند. بنابراین اولین قدم دولت در این زمینه تثبیت بازار‌ها به خصوص بازار ارز است که البته دولت در این زمینه موفق بوده است.

این کارشناس اقتصاد ادامه داد: دولت حاضر ثابت کرده است که در اولین گام اقتصادی خود که کنترل تورم است، موفق بوده. متاسفانه این کنترل تورم علاوه بر منافعی که برای ملت و البته ثبات بازار در بر داشت مضراتی را برای تولید‌کننده در پی داشت که همین مضرات در نهایت موجب ایجاد وضعیت رکود شد. به گونه‌ای که با هدفمندی یارانه‌ها تولید‌کننده مجبور به خرید مواد اولیه با قیمت بالا (بدون تخصیص یارانه دولتی) است و از سوی دیگر به علت به‌کارگیری سیاست‌های انقباضی دولت و کاهش نقدینگی جهت کنترل تورم، قیمت تمام شده محصول نهایی افزایش یافته، در حالی که تقاضایی برای آن وجود ندارد. 

اخبار اقتصادی - ایسنا

 تاريخ : | | نویسنده : iranhotnews |
رپورتاژ
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
انجام پایان نامه
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
فروش جوجه بوقلمون - اردک - مرغ بومی - شترمرغ
چرا مردم به تور کیش دبی مالزی و تایلند روی آوردند
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی
معرفی بهترین سایت های خرید بلیط های چارتری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.