اخبار,اخباراقتصادی,یارانه ها

 

 اخباراقتصادی -   یارانه 45500 تومان باقی می ماند

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه باید منابع و مصارف هدفمندی در بودجه سالانه مشخص شود، گفت: میزان یارانه در بودجه سال آینده همان 45 هزار و 500 تومان و برابر با یارانه پرداختی در سال جاری خواهد بود.

به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت روز دوشنبه در نشست پرسش و پاسخ با خبرنگاران درباره لایحه بودجه سال آینده، افزود: یارانه سال بعد همان 48 هزار میلیارد تومان است که حدود 42 هزار میلیارد تومان آن به صورت نقدی و غیرنقدی در جهت حمایت غذایی بین خانوارها توزیع خواهد شد.

وی ادامه داد: 5200 میلیارد تومان از این میزان نیز بین بخش های تولیدی بعنوان مابه التفاوت سود توزیع خواهد شد، 4800 میلیارد تومان هم برای اجرای طرح تحول سلامت، 1300 میلیارد تومان برای بخش مسکن و یکهزار میلیارد تومان هم برای اشتغال در نظر گرفته ایم.

نوبخت با اشاره به اینکه در سال های قبل هدفمندی یعنی افزایش قیمت و توزیع پول اما در سال جاری علاوه بر پرداخت نقدی منابعی را به طرح تحول سلامت اختصاص داده ایم، افزود: به جای توزیع پول نقد خدمت توزیع می کنیم، کما اینکه در سال جاری 5727 میلیارد تومان برای یارانه تولید به صورت تفاوت تسهیلات اختصاص یافت که در صورت معرفی وزارتخانه منابع توزیع خواهد شد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه پرداخت نقدی همان 45 هزار و 500 میلیارد تومان است، تصریح کرد: برداشت از صندوق در سال آینده برای پرداخت نقدی یارانه ها کمتر است.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در سال آینده دولت رقم یارانه نقدی را تغییر نداده، آیا این به معنای عدم حذف دهک های بالای درآمدی از فهرست یارانه های نقدی است؟ اظهار داشت: هر مقداری صرفه جویی شود آن را در طرح های عمرانی همان استان هزینه می کنیم، هیچ چیزی از پول یارانه ها به حساب دولت نمی آید، دولت از حساب خود برای هدفمندی استفاده می کند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با این توضیح یعنی دولت دهک های بالای درآمدی را حذف نمی کند و اجازه می دهد پردرآمدها خودشان انصراف دهند؟ گفت: آنهایی که در استان ها براساس شناختی که دارند اعلام انصراف و با همین انگیزه پولشان را در بخش های بهداشت و درمان و غیره هزینه می کنند. کسانی هم که انصراف داده اند می دانند پول انصرافی شان یک بیمار را از مرگ نجات می دهد. در سال بعد هم آثار عمرانی را خواهند دید، تاکنون در سال جاری برای پرداخت نقدی 30 هزار میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

نوبخت درباره شرایط نرخ دلار در بودجه سال آینده نیز گفت: نرخ ارز برای بودجه سال آینده کمتر از 10 درصد نسبت به بودجه امسال رشد دارد، یعنی 2650 تومان به 2850 تومان می رسد؛ اعتقاد داریم برای یکسان سازی بازار باید نرخ خود را به دولت نزدیک کند، ما به هیچ وجه با کمبود منابع، نرخ ارز را سال آینده بالا نخواهیم برد.

وی اضافه کرد: نرخ ارز در کشور ما از لحاظ روانی اثرگذار است و تحت هیچ شرایطی نرخ ارز را از این بالاتر نخواهیم برد، بدون آنکه دستوری هم دهیم بازار را کنترل می کنیم تا خودش را به 2850 تومان بانک مرکزی نزدیک کند، سیاست قطعی دولت این است که نرخ ارز در سال آینده از این رقم بالاتر نرود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوال ایرنا مبنی براینکه سیاست تک نرخی ارز را اجرا می کنید یا خیر؟ گفت: ارز 2850 تومانی به بخش های تولیدی و تامین نیازهای کشور اختصاص خواهد یافت و مردم نیز برای مصارف آزاد باید از ارز بازار استفاده کنند. تک نرخی کردن ارز به معنای این است که بانک مرکزی ارز مصارف آزاد را تامین کند، امیدواریم با توجه به اینکه منابع بانک مرکزی تقویت شده به صورت مطلوب مدیریت شناور ارز را اجرا کنیم.

نوبخت درباره کاهش قیمت نفت و پیش بینی دولت در این خصوص اظهار داشت: چه کسی می توانست پیش بینی کند نرخ نفت کم می شود؟ برای سال بعد هم کسی نمی تواند این نرخ را پیش بینی کند؟ خیلی از کشورها نفت را بالای 80 دلار بسته اند، عراق، نیجریه، مکزیک و روسیه بالای 80 دلار بسته اند، البته خیلی از کشورها هم در بودجه خود این رقم را کمتر بسته اند.

وی افزود: اگر قیمت نفت کمتر از رقم پیش بینی شده در بودجه باشد با مکانیزم تخصیص کشور و اقتصاد را اداره می کنیم ، اما براساس تبصره ای که در بودجه 94 آمده اگر قیمت نفت بالای 72 دلار باشد، مازاد درآمد را در طرح های خاصی که حتما طرح های عمرانی هستند، هزینه خواهیم کرد.


 اخباراقتصادی -  ایرناتاريخ : | | نویسنده : iranhotnews |
رپورتاژ
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
انجام پایان نامه
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
فروش جوجه بوقلمون - اردک - مرغ بومی - شترمرغ
چرا مردم به تور کیش دبی مالزی و تایلند روی آوردند
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی
معرفی بهترین سایت های خرید بلیط های چارتری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.