عزیمت امام خمینی(ره) به جماران، آزادسازی منطقه کوشک، درگذشت علامه شیخ محمد تقی شوشتری و تأسیس فرهنگستان ایران برای توسعه زبان فارسی برخی وقایع تاریخی امروز هستند.

بیست و نهم اردیبهشت:

عزیمت امام به جماران

درچنین روزی در سال1359هجری شمسی ، حضرت امام خمینی(ره) رهبرفقید انقلاب اسلامی ایران به منطقه جماران عزیمت کردند . این منطقه پس از آن خانه دائمی حضرت امام شد. خانه ای بسیارساده که از سادگی و بی آلایشی رهبر جمهوری اسلامی ایران حکایت می کرد .

این امر همواره برای خارجیانی که به ایران می آمدند تا با حضرت امام دیدار کنند ، تعجب آور بود .

آزادسازی منطقه کوشک

در چنین روزی در سال 1361 هجری شمسی و در پی عملیات غرور آفرین بیت المقدس ، منطقه کوشک آزاد شد .

درگذشت علامه شیخ محمد تقی شوشتری

سال 1374هجری شمسی ، علامه آیت الله شیخ محمد تقی شوشتری دیده از جهان فروبست . از آن عالم ربانی آثاری چند به جای مانده است که از میان آنها می توان به شرح عظیم نهج البلاغه اشاره کرد .

تولد دکتر محمد مصدق

در چنین روزی درسال 1261 هجری شمسی دکتر محمد مصدق دیده به جهان گشود . وی در سال 1345 دیده از جهان فروبست . دکتر محمد مصدق ، فرزند میرزا هدایت الله در تهران دیده به جهان گشود .

مصدق پس از تحصیل در فرانسه و سوئیس و بازگشت به ایران چند بار به نمایندگی مجلس ، وزیر مالیه و وزیر امور خارجه منصوب شد و آخرین سمت او نخست وزیری در اوائل دهه سی شمسی بود . مصدق روی هم رفته دو سال و چهار ماه نخست‌وزیر ایران بود، که این مدت شامل دو دوره است: آغاز نخست‌وزیری تا 25 تیر سال 1331 و از 30 تیر همان سال تا کودتای 28 مرداد سال 1332 .

وی در روستای احمد آباد قزوین ، در سال 1345 چشم از جهان فروبست .

تأسیس فرهنگستان ایران برای توسعه زبان فارسی

فرهنگستان ایران (اول)

فرهنگستان ایران در 29 اردیبهشت1314 برای اصلاح زبان و خط فارسی تأسیس شد. وظایف آن عبارت بود از «ترتیب فرهنگ به قصد رد و قبول لغات و اصطلاحات در زبان فارسی، اختیار الفاظ و اصطللاحات در هر رشته  از رشته های زندگانی، پیراستن زبان فارسی از الفاظ نامتناسب خارجی، تهیه دستور زبان، جمع آوری لغات واصطلاحات پیشروان و صنعتگران و الفاظ و اصطلاحات قدیمی و اشعار و امثال و قصص و نوادر و ترانه ها و آهنگهای ولایتی، هدایت افکار به حقیقت ادبیات و چگونگی نظم و نثر، تشویق شعرا و نویسندگان در ایجاد شاهکارهای ادبی، تألیف و ترجمه کتب سودمند و مطالعه و اصلاح خط فارسی».

نوزدهم می:

تولد هنریکوس کولس

سال 1883 میلادی هنریکوس کولس از شاعران شهیر آلمانی به دنیا آمد . وی حقوقدان و وکیل دعاوی نیز بود . "لامپ رقصان" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

تولد نورا افرون

در چنین روزی در سال 1941 میلادی نورا افرون نویسنده ، فیلمنامه نویس و کارگردان مشهور آمریکایی متولد شد . "مایکل" و "شما نامه را در یافت کرده اید" عناوین مهمترین آثار او هستند.تاريخ : | | نویسنده : iranhotnews |
رپورتاژ
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
انجام پایان نامه
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
فروش جوجه بوقلمون - اردک - مرغ بومی - شترمرغ
چرا مردم به تور کیش دبی مالزی و تایلند روی آوردند
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی
معرفی بهترین سایت های خرید بلیط های چارتری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.