ایرنا: وزير صنايع و معادن گفت: ضوابط پيشرفت اعضاي هيات علمي دردانشگاه ها، چاپ مقالات آنها در مجلات بين المللي و به اصطلاح ISI است در حالي که چاپ مقالات دراين مجلات، فروش رايگان علم است و نتيجه تحقيقات به راحتي در اختيار کشورهاي ديگر قرار مي گيرد.
   
علي اکبر محرابيان روز پنج شنبه در همايش سراسري کانون‌هاي هماهنگي دانشگاه و صنعت در سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي افزود: محققان با اين کار خود نتيجه تلاش يک عمر خود را در 10 تا 15 برگ در اختيار کشورهاي ديگر قرار مي دهند و آنان از اين علم براي توليد و فناوري خود استفاده مي کنند، بعد همان را به خود ما مي فروشند.

وي اظهار داشت: متاسفانه امروزه در جامعه علمي، نگاهي ايجاد شده که به صورت نامحسوس و کاملا سازماندهي شده، علم کشورها را به بهاي بسيار ارزان به فروش مي رسد.

محرابيان ادامه داد: نظامات علمي در کشورهاي مختلف مثل کشور ما تابع ضوابط غلط بين‌المللي قرار گرفته‌ است که نمونه بارز آن همان چاپ اعضاي هيات علمي در مقالات ISI است.

وي گفت: يک عضو هيات علمي به همراه يک تيم سال ها تلاش مي کند و به نتايج مطلوبي دست مي يابد اما بايد براي ارتقاي موقعيت خود آن را در مجلات خارجي چاپ کند که اين همان فروش رايگان علم است.

وزير صنايع و معادن اظهارداشت: در ادامه اين مسير اين کانال‌ها به صاحبان قدرت منتهي مي‌شود و جاي تأسف است که حلقه اول اين صاحبان قدرت را کشورهايي تشکيل داده‌اند که بيشترين فشارها را به مردم و نظام ما وارد کرده و مي‌کنند.

وي تصريح کرد: با اين کار،علم دانشمندان ايراني و دانشمندان ساير کشورها در اختيار قدرتي قرار مي‌گيرد که از اين قدرت عليه همان کشور استفاده مي‌شود.

وي به تلاش وزير علوم براي تغيير اين روند اشاره کرد و گفت: خوشبختانه وزير علوم به صورت جدي وارد عرصه شده تا اين نظام ارزيابي را تغيير دهد و از طرف ديگر کشورهاي اسلامي در حال طراحي يک شبکه ارزيابي مقالات علم و فناوري هستند.

به گفته وي، در بين 60 کشور اسلامي، ايران در بالاترين تراز علمي قرار دارد ما بايد اين مسير و کانال را اداره کنيم و تغيير دهيم.

وزير صنايع و معادن در ادامه گفت: دانش، براي بشر تسلط و پيشرفت مي‌آورد و نتيجه آن کسب قدرت براي ملل است و امروزه در جهان، قدرت‌ها به دنبال انحصار دانش و فناوري هستند.
وي ادامه داد: آن چيزي که امروز ايران را در تراز بالايي در سطح جامعه جهاني قرار داده، کسب علم و فناوري و رشد چشمگير آن است.

وزير صنايع با اشاره به اينکه نحوه برخورد با علم، فناوري و تجاري سازي‌ در کشورهاي مختلف روش‌هاي گوناگوني دارد، گفت: در برخي جوامع به صورت مطلق به دانش توجه مي‌شود و توليد دانش بسيار زياد انجام مي‌شود ولي همزمان با آن، توليد فناوري و تجاري سازي رشد نمي‌کند.

وي افزود: در چنين جوامعي که عمدتا علم را صرف علوم پايه مي‌کنند، نمي‌توانند بهره کامل از علم ببرند و در شاخه‌هاي صنعت که شاهد رقابت تجاري هستيم، رقابت‌هاي آنها زودگذر و غير زاينده است و زماني نمي‌گذرد که آنها دچار عقب‌ماندگي مي‌شوند.

محرابيان با تأکيد بر اينکه در کنار رشد علمي بايد به رشد تجاري‌سازي نيز توجه شود، گفت: کشوري که در حال رشد و پيشرفت است، در تراز علمي بايد نسبت به تراز صنعتي در افق بالاتري قرار گيرد و موتور حرکت بايد علم و دانشي باشد که به صورت دائمي و زاينده تبديل به محصول و رفع نياز مردم مي‌شود.

وي افزود: چند سالي است که بحث تجاري سازي روي علم مورد توجه دانشگاهيان و صنعت‌گران قرار گرفته است.

وي با اشاره به برنامه چهارم توسعه گفت: در آن زمان صنايع منابع خود را از صندوق ذخيره ارزي تأمين مي‌کردند که اين امر باعث شده بود تا صنايع به سمت واردات متمايل شود و کمتر از توانمندي‌هاي داخلي استفاده کنند.

محرابيان ادامه داد: اما امروز در برنامه پنجم، دولت مواردي را پيشنهاد داده تا صنعت گران از توليد و فناوري داخلي استفاده کنند و صنعتگري که از ماشين آلات داخلي استفاده مي‌کند، داراي ارجحيت بيشتري نسبت به وارد کننده‌‌ها است.

وي در خصوص تشکيل کانون‌هاي هماهنگي دانشگاه و صنعت گفت: اين کانون‌ها در راستاي تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت ايجاد شدند البته بايد بدانيم که بسياري از افتخاراتي که امروز در صنعت شاهد آن هستيم، حاصل پتانسيل و ظرفيت اين ارتباط است البته بايد بدانيم که ما توانايي بيشتري داريم.

وي با اشاره به توانايي کشور در توليد بيوايمپلنت استخواني گفت: بيش از 8 هزار نفر از بيوايمپلنت استخواني ايران استفاده کرده‌اند و بايد بدانيم که قيمت هر کيلو از اين نوع استخوان بيش از يک کيلو طلا است و به زودي بيوايمپلنت پوستي نيز رونمايي مي شود.

تاريخ : | | نویسنده : iranhotnews |
رپورتاژ
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
انجام پایان نامه
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
فروش جوجه بوقلمون - اردک - مرغ بومی - شترمرغ
چرا مردم به تور کیش دبی مالزی و تایلند روی آوردند
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی
معرفی بهترین سایت های خرید بلیط های چارتری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.