فارس - استاد حوزه و دانشگاه گفت: متن‌هايي كه علامه طباطبايي، آيت الله مصباح يزدي و آيت‌الله جوادي آملي نگاشته‌اند در حاليكه بسيار مفيدتر از متوني هستند كه اكنون در دانشگاه‌ها تدريس مي‌شوند، در حاشيه قرار دارند و به عنوان متون علوم انساني مدنظر قرار نمي‌گيرند.

حسن رحيم‌پور ازغدي عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سيزدهمين همايش اساتيد بسيجي دانشگاه‌هاي كشور كه  امروز (يكشنبه) در سالن همايش‌هاي بين‌المللي خراسان رضوي برگزار شد، با اشاره به اينكه مراد ما از انقلاب علمي، بل بلشو و شورش علمي نيست، گفت: آيا مراد از تحول در علوم انساني رفرم‌هاي جزئي است؟ آيا ويرايش متون علمي منجر به تحول مي‌شود؟ به نظر من ويرايش متون علوم انساني شروع خوبي است اما پايان خوبي ندارد و اين امر جزئي از پروژه است.

وي با بيان اينكه حذف متون ترجمه‌اي به تحول در علوم انساني منجر نخواهد شد، افزود: اكنون حدود 2 ميليون دانشجو در رشته‌هاي علوم انساني مشغول به تحصيل هستند اما شوراي عالي انقلاب فرهنگي، وزارت علوم و دانشگاه آزاد بر اساس پروژه عمل نمي‌كند. اشتغال براي اين قشر از جوانان دانشجو وجود ندارد و براي درس و بحث آن فكري نشده است و فقط آمار ارائه مي‌دهيم و ميان نهادها رقابت وجود دارد.

رحيم‌پورازغدي با بيان اينكه در نقشه جامع علمي كشور تأكيد داشتيم كه حتماً بايد بحث تحول در علوم انساني گنجانده شود، خاطرنشان كرد: آيا بدون معارف اسلامي و آشنايي با قرآن،ح ديث و اخلاق اسلامي امكان دارد چيزي به عنوان علوم انساني اسلامي داشته باشيم كه به نظرم محال است.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اينكه دانشگاهي كه با معارف اسلامي آشنا نيست و حتي قرآن را نمي‌توانند از رو بخوانند نمي‌دانم چه طور مي‌خواهند در خصوص علوم انساني نظريه‌پردازي كنند، اظهار داشت: حوزه و دانشگاه هنوز جدا از يكديگر حركت مي‌كنند.

عضو شوراي انقلاب فرهنگي با تاكيد بر اينكه محل نزاع ما در گزاره‌هايي است كه جنبه‌هاي فلسفي و حقوقي در علوم انساني دارد، گفت: در هر رشته از علوم انساني شاكله اصلي بحث بر روي 10 تا 15 نظريه پرداز مي‌چرخد و مابقي نهايتاً به اصلاحات گزاره‌ها توجه دارد.

وي افزود: روشي كه حلقه دانشجويان علامه طباطبايي وكساني همچون آيت‌الله مصباح يزدي و آيت‌الله جوادي آملي ايجاد كردند نقطه شروع كار عظيمي است كه اكنون ما شعار آن را به عنوان تحول در علوم انساني مي‌دهيم.

رحيم‌پورازغدي تصريح كرد: ما از كميت شروع كرديم كه به كيفيت برسيم. در مقوله تحول در علوم انساني از آموزش شروع كرديم و سپس مي‌خواهيم به پژوهش برسيم كه اين امر غلط است و بايد بر عكس عمل كنيم.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اينكه در علوم انساني بايد تجديد نظر كلي صورت بگيرد، اظهار داشت: جامعه‌اي كه علوم انساني نداشته باشد، قدرت نرم‌افزاري نيز نخواهد داشت.

وي با بيان اينكه در هيچ يك از رشته‌هاي علوم انساني تقريباً توليدي از متفكران مسلمان ايراني و غيرايراني نداشته‌ايم، خاطرنشان كرد: در حال حاضر اساتيد در دانشگاه‌هاي ما اعلام مي‌كند ما با اين منابع درسي مدرك دكتري اخذ كرديم و بايد اين منابع كه ما آموخته‌ايم دانشجويان بياموزند و نمره خود را اخذ كنند.

رحيم‌پور ازغدي در ادامه گفت: با مسئولان دپارتمان‌هاي علوم انساني در دانشگاه‌هاي مالزي، بوسني و خارطوم سودان صحبت مي‌كردم و دانشجويان اين دانشگاه‌ها از متون ترجمه شده غربي علوم انساني استفاده مي‌كنند و هنگامي كه سؤال كردم چرا اين منابع را تدريس مي‌كنيد، اعلام داشتند كه ما منتظر منابع علوم انساني هستيم كه شما توليد مي‌كنيد و در اين حين بود كه به خود گفتم ما هنوز منابع علوم انساني را بر اساس منابع غربي در دانشگاه‌ها تدريس مي‌كنيم.

اين استاد دانشگاه اظهار داشت: در ابتداي ترم تحصيلي و در رشته‌هاي علوم انساني بايد يقه وزارت علوم، دانشگاه آزاد و شوراي عالي انقلاب فرهنگي را گرفت و گفت: با كدام تعريف از مشروعيت اين متون غربي را به ما تدريس مي‌كنيد؟

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به اينكه علوم انساني علم محض نيست، تصريح كرد: هيچ‌كس علوم انساني را كاملاً نمي‌داند مگر اينكه تمامي مباني آن را آموزش ديده باشد.

وي با اشاره به اينكه بايد براي تحول در علوم انساني هزينه بپردازيم، تأكيد كرد: برخي از متن‌ها و متوني كه در حوزه علوم انساني توليد شده‌اند، چرا اكنون در حاشيه هستند. متن‌هايي كه علامه طباطبايي، آيت الله مصباح يزدي و آيت‌الله جوادي آملي نگاشته‌اند در حاشيه هستند و به عنوان متون علوم انساني مدنظر قرار نمي‌گيرند. اين متن‌ها بسيار مفيدتر از متوني هستند كه اكنون در دانشگاه‌هاي كشور تدريس مي‌شود.

 وي در پايان خاطرنشان كرد: اكنون علوم انساني تدريس شده در دانشگاه‌هاي ما نقلي ترجمه‌اي است اما كدام كرسي ثابت در دانشگاه‌ها تشكيل شده است كه متون نقلي ترجمه‌اي را نقد كنند.

تاريخ : | | نویسنده : iranhotnews |
رپورتاژ
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
انجام پایان نامه
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
فروش جوجه بوقلمون - اردک - مرغ بومی - شترمرغ
چرا مردم به تور کیش دبی مالزی و تایلند روی آوردند
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی
معرفی بهترین سایت های خرید بلیط های چارتری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.