«كمیته حقیقت‌یاب»، «كمیته ویژه» و «كارگروه حل اختلاف میان مجلس و دولت» اینها اصطلاحاتی هستند كه هر چند وقت یكبار به گوشمان می‌خورد و ظاهرا برای رفع هر مشكلی مجلسی‌ها ترجیح می‌دهند با تشكیل كمیته‌ای كار را به اتمام برسانند.

به گزارش خبرنگار قانون، اما این تشكیلات تاكنون به كجا رسیده‌اند و چه نتیجه‌ای از تشكیل آنها عاید شده است؟

در مجلس هشتم چندین كمیته تشكیل شده است كه هر یك دارای ضعف‌هایی بوده‌ و نتوانسته‌اند به حل و فصل موضوع تشكیل كمیته كمك كنند. از جمله این ضعف‌ها -كه البته تمامی آن‌ها به این كمیته‌ها باز نمی‌گردد و شاید خود نمایندگان و نیز هیات رئیسه مجلس نیز در آن سهم داشته باشند- می‌توان به «تاخیر در تدوین و ارائه گزارش»، «تاخیر در قرائت گزارش‌ها»، «قرائت نشدن گزارش‌ها به دلیل برخی مصلحت اندیشی‌ها»، «توجه نكردن به مفاد گزارش قرائت شده» و «اكتفا به ارائه گزارش‌ها به كمیسیون‌های تخصصی مجلس» اشاره كرد.

ویژگی مهمی كه تمامی این كمیته‌ها از آن برخوردار بوده‌اند به سرعت تشكیل آنها باز‌می‌گردد چرا كه كمیته‌های مزبور در بیش‌تر موارد به سرعت تشكیل می‌شوند، سرعتی كه در بررسی‌ها و ارائه گزارش‌ها نیز تاثیرگذار بوده و خروجی اثرگذار كمتری از آنها مشاهده شده است.

در مجلس هشتم كمیته‌های زیادی تشكیل شده كه خبرنگار قانون در زیر نگاهی به آنها انداخته است. این كمیته‌ها اغلب به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند و یا حداقل كاركرد و نتیجه‌شان رسانه‌ای نشده‌اند تا افكار عمومی در جریان این امر قرار گیرند.

كمیته حقیقت‌یاب حوادث كوی دانشگاه و مجتمع سبحان

25 خرداد ماه سه روز پس از انتخابات ریاست جمهوری در پی ورود نیروهای موسوم به «لباس شخصی» به كوی دانشگاه تهران و مجتمع مسكونی سبحان، تخریب اموال عمومی ضرب و شتم دانشجویان و دستگیری عده‌ای از آنان، مجلس كمیته‌ای تحت عنوان كمیته حقیقت‌یاب با حضور كاتوزیان، زاكانی، ابوترابی، عباسپور، نادران و جلالی تشكیل شد كه ارائه گزارش اولیه آن حاكی از ورود غیرقانونی این نیروها به كوی دانشگاه و مجتمع سبحان بود.

با وجود گذشت دو سال از تشكیل این كمیته هنوز گزارشی از بررسی‌ها ارائه نشده‌اند و با وجود وعده‌های پی در پی رییس مجلس، در نهایت برخی از اعضای این كمیته اعلام كردند كه قرائت این گزارش منتفی شده و تنها نتایج آن برای قوه قضاییه ارسال شده است. اما بیش‌تر به نظر می‌رسد كه این گزارش به دلیل برخی از مصلحت اندیشی‌ها در مجلس قرائت نشده است، گزارشی كه شاید قرائت آن بسیاری از نكات مبهم را مشخص می‌كرد.

 كمیته ویژه حوادث پس از انتخابات

در پی نا آرامی‌های حوادث پس از انتخابات در پنجم مرداد 88 با دستور رئیس مجلس شورای اسلامی، كمیته‌ای جهت پیگیری مسائل مربوط به بازداشت‌شدگان و التهابات پیش آمده تشكیل شد. این كمیته متشكل از جمعی از اعضای كمیسیون‌های امنیت ملی، حقوقی و قضایی، بهداشت و درمان و آموزش و تحقیقات بود. گزارش این كمیته در 20 دی ماه 88 در صحن علنی قرائت شد. فارغ از اینكه در مورد بررسی‌ها و بازدیدهای این كمیته انتقادات زیادی مطرح بود، نسبت به تاخیر در قرائت این گزارش نیز انتقادات زیادی مطرح شد و هر چند كه در این گزارش مقصران اصلی نیز معرفی شدند اما رسیدگی و توجهی به این موارد صورت نگرفت، گویی كه هیچ ضمانت اجرایی برای این گزارش وجود نداشت.

كمیته حقیقت‌یاب بررسی انفجار در پالایشگاه آبادان

در سوم خرداد و در مراسم افتتاح طرح بنزین‌سازی در پالایشگاه آبادان انفجاری رخ داد كه در جریان آن یك نفر كشته و عده‌ای مجروح شدند. در همین راستا نیز كمیسیون انرژی مجلس با تشكیل كمیته‌ای حقیقت‌یاب تلاش كرد تا ابعاد این حادثه را روشن كند، تلاشی كه منجر به ارائه گزارش نهایی این كمیته به كمیسیون انرژی و مطبوعات شد.

كمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر

در مجلس هفتم كمیته‌ای برای پیگیری وضعیت امام موسی صدر تشكیل شد كه در نهایت این كمیته نتیجه‌گیری كرد كه تهران باید در جهت كاهش سطح روابط با لیبی اقدام كند. در مجلس هشتم نیز پس از تحولاتی كه در لیبی رخ داد كمیسیون امنیت ملی مجلس با تشكیل كمیته‌ای به ریاست جواد كریمی قدوسی در جهت روشن شدن وضعیت امام موسی صدر اقدام كرد كه هنور نتایج بررسی‌های این كمیته نیز مشخص نیست.

كمیته بررسی وقایع 25 بهمن ماه

صبح روز 26 بهمن ماه و یك روز پس از فراخوان كاندیداهای معترض به نتایج انتخابات برای راهپیمایی در حمایت از مردم مصر و تونس كه منجر به برخی ناآرامی‌ها در روز 25 بهمن شد، علی لاریجانی از روسای كمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی، شوراها و امور داخلی، اصل 90 قانون اساسی، فرهنگی و حقوقی و قضایی درخواست كرد تا در اسرع وقت كمیته‌ای تشكیل داده و ابعاد مختلف و سیر این جریان را بررسی كنند تا در نهایت گزارشی به مجلس ارائه دهند. این گزارش نیز 13 روز بعد به هیات رییسه ارائه شد و در صحن علنی قرائت شد.

كمیته ویژه مجلس برای بررسی قتل مرحوم داداشی

در پی به قتل رسیدن روح‌الله داداشی از قوی‌ترین مردان ایران كمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با تشكیل كمیته‌ای تلاش كرد تا ابعاد این قتل را مشخص كند، اما بررسی‌های لازم این كمیته نیز در حد ارائه یك گزارش به كمیسیون شوراها و تاكید بر اینكه این قتل با برنامه‌ریزی صورت نگرفت، نبود.

كمیته بررسی وضعیت برنج‌های وارداتی آلوده

موضوع برنج‌های وارداتی آلوده مدتی بود كه در همه نهادها مطرح شده بود و مجلس نیز برای بررسی این موضوع كمیته‌ای تشكیل داد كه گزارشی از آن نیز به صحن علنی ارائه شد اما از این گزارش نیز استفاده‌ای نشد.

كمیته بررسی وضعیت نیروگاه بوشهر

عدم راه‌اندازی نیروگاه بوشهر از سوی روس‌ها و تاخیر چندین ساله آن‌ها در این موضوع موجب شد مجلس كمیته‌ای تشكیل دهد تا دلایل عدم راه‌اندازی این نیروگاه توسط روس‌ها را بررسی كند اما این كمیته نیز گویا بررسی خاصی در این زمینه انجام نداد و خروجی‌ای از خود بروز نكرد.

كمیته ویژه درباره حوادث تروریستی كردستان

پس از حوادث تروریستی كردستان نیز كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس كمیته‌ای در این راستا تشكیل داد اما بررسی‌های این كمیته نیز نتیجه مشخصی نداشت و گزارش مربوطه تنها به كمیسیون امنیت ملی ارائه شد.

كمیته بررسی بندهای جنجال‌برانگیز لایحه حمایت از خانواده

لایحه حمایت از خانوده طی چند سال اخیر جنجال‌های زیادی در سطح جامعه ایجاد كرد كه در نهایت مقرر شد مواد 22، 23 و 25 این لایحه برای بررسی بیشتر به كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارجاع شود كه در نهایت نیز این كمیسیون به حذف تمامی این بندها رأی داد اما طی آخرین تحولی كه در این زمینه صورت گرفته كمیته‌ای برای بررسی بیشتر این مواد در كمیسیون تشكیل شده است كه هنوز نتایج بررسی‌های این كمیته نیز در هاله‌ای از ابهام است.

 كمیته‌ای كه نیامده سقط شد

بعد از آنكه موضوع اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در رسانه‌ها منعكس شد و مجلس نیز مسئولان بانكی و مالی را به مجلس فراخواند و طی یك جلسه غیر علنی بررسی‌هایی لازم را انجام داد، محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس از تشكیل كمیته حقیقت‌یاب بررسی اختلاس بزرگ خبر داد كه البته تشكیل این كمیته به چند ساعت نكشیده، منتفی و مقرر شد كمیسیون اصل نود مامور رسیدگی به این اختلاس شود. هم‌اكنون كمیته ویژه‌ای در كمیسیون اصل نود مشغول بررسی این اختلاس است.

 كارگروه رفع اختلاف درباره هدفمند كردن یارانه‌ها

در پی تصویب قانون هدفمند كردن یارانه‌ها و بروز اختلاف میان مجلس و دولت در مورد درآمد ناشی از هدفمند كردن یارانه‌ها، كارگروهی تشكیل شد كه چاره‌ای برای حل این اختلاف بیاندیشند. در نتیجه تشكیل این كارگروه، مجلس و دولت تصمیم گرفتند كه برای حل این مشكل سازمانی به نام سازمان هدفمند كردن یارانه‌ها تشكیل دهند. البته كارشناسان معتقد بودند كه در این مورد نیز مجلس مقابل دولت كوتاه آمده است.

كارگروه رفع اختلافات در مورد لایحه برنامه پنجم توسعه

در جریان بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در مجلس دولت اشكالاتی را به شیوه بررسی مجلس وارد كرد و معتقد بود كه قوه مقننه تغییرات چشم‌گیری در این لایحه انجام داده است. در پی این انتقادات و ارسال نامه استرداد لایحه برنامه به مجلس از سوی دولت و تاكید مقام معظم رهبری برای باز پس‌گیری تقاضای استرداد لایحه برنامه، كارگروهی برای رفع اختلافات در مورد مفاد برنامه پنجم توسعه تشكیل شد اما در نهایت باز هم دولت نسبت به قانون برنامه مصوب مجلس واكنش نشان داد و با ارسال نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان انتقادات زیادی را نسبت به مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد كرد.

 نكته جالبی كه از حاصل بررسی‌های خبرنگار قانون از تشكیل كمیته‌های رفع اختلاف در مجلس حاصل شده این است كه تنها كمیته‌هایی كه با تاكید علی لاریجانی، رییس مجلس تشكیل شده‌اند به نتیجه رسیده و اكثر كمیته‌های حقیقت‌یاب و كمیته‌های رفع اختلاف به سرانجام مشخصی نرسیده‌اند. البته در این زمینه یك استثنا نیز وجود دارد و آن كمیته حقیقت‌یاب حوادث كوی دانشگاه و مجتمع سبحان است كه اعضای آن با تاكید و حمایت لاریجانی انتخاب شده بودند. گزارش این كمیته به علت برخی مصلحت اندیشی‌ها قرائت نشد اما در نهایت برای رسیدگی به قوه قضائیه ارسال شد.

به نظر می‌رسد تشكیل كمیته و كارگروه در مجلس پس از هر حادثه‌ای تنها جنبه آرام‌بخش داشته و به مثابه قرص مسكنی است كه برای كاهش درد و التیام تجویز می‌شود.تاريخ : | | نویسنده : iranhotnews |
رپورتاژ
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
انجام پایان نامه
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
فروش جوجه بوقلمون - اردک - مرغ بومی - شترمرغ
چرا مردم به تور کیش دبی مالزی و تایلند روی آوردند
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی
معرفی بهترین سایت های خرید بلیط های چارتری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.